شیعری وه جه مه وله وی

نویسنده :
تاریخ:یکشنبه 30 آبان 1389-06:19 ب.ظ

از دیدگاه مولوی تولد و زندگی دوبار اتفاق می افتد:

 

بار اول: متولد شدن وبه دنیا آمدن از مادر و شروع به زندگی در این جهان و اسیر شدن وگیر کردن در پستی و ذلت و ننگ. و انسان در این دنیا به جز توانایی جسمی، به توانایی درونی، چشمانی بینا و گوش شنوا نیاز دارد.

 

بار دوم: زندگی راستین انسان، شروع کردن به زندگی عرفانی، پیدا کردن راه حقیقت و خداشناسی، انجام دوره ی دوباره راه حق، پیدا کردن رتبه و مقامی بلند و بوجود آمدن دنیایی تازه برای انسان. که این در واقع زندگی دوباره و زیستنی تازه است که نیازمند ستاره ی سعادت می باشد.

هه ر که س ته وه للود دووباره ش نیه ن                                 ئه لبه ت سه عاده ت ستاره ش نیه ن...

 

                                                                  ته وه للود دووباره

 

روی فکــر بــه خت سیای و یــــم مـــه کـه رد                  په ی چیش هه ر په ستی په ری من ئاوه رد؟

 

یـاران گشت کــه یف وه ش،ســـه فـا فـــراوان                  یــه ک یــه ک وه ئه علای مه قامان یــــــاوان

 

گــرد ســـه رشـــار مــه ی لــه قــا نـــــــماوه                  هه ر من به سته ی خاک، چه م ئـه و ده ماوه

 

جــه و فکــره دا بیــم، یـه ک هام ده رد ویـــم                   ریزه بــــــــلووری قـــــه دیمیــــش دا پیـــــم

 

ئـامـــاوه جـــواو ، ر یــزه ی قــه دیــــم ســــال                 بـــه زوبـــان حال ، فه سیـــح ته ر جــه قـــال

 

وات،من سه نگی بیم، کــه فتــه ی هــه واران                 بـــی قــه در و قیمـــه ت ، نــاره وای شـــاران

 

گرتـــم نـــه گـــه رده ن ، بــی باک و شــــادان                  بــه لای په یک سه خت ، کووره ی ئـــوستادان

 

وردبیــــم ، جوشـــم وه رد ، تــاویــا مــــــه وه                   تا وه روتبـــــه ی به رز ســــه رنیــــامـــــــه وه

 

عالــــه مـــی تـازه ، دیــم هــوه یــــدا بـــــی                    شه خسی عـه جیـوتـه رجه من ، په یــدا بــی

 

بیـــم وه بـــلووری پـر جــه ســـه فـــاو نــــوور                   لا یــق وه سوحبــه ت بـه زم ســه لــم و تــوور

 

گا جـای ( مـاء الـورد ) ، عــه تر عــه بیر بیـــــم                   بــو بــه خش ده ماخ شـــا تا وه زیــــر بیـــــــم 

 

گا مـاوای سـه هبـای کونــه ی پر تــه ئسیــر                    نـه شئه بـه خش حال ، پـه ی بـورنا و په ی پیــر 

 

نــه جــه رگــه ی یــاران شـوخ دیــده مــــه س                   مه که ردم ، گه ردش مه شـیم ده س وه ده س

 

جــــه و بـــی قیمــه تی وه قیمـــه ت یــــاوام                   وه پــــای رو تبــه ی عالــی ســـه ر ســــاوام

 

دوره ی دووباره ی رای حه ق هه رکه س دیش                   بــوی باغچــه ی ئــه بــه د مــه یــو نـه بینیـش

 

جـه و بو نو ، ئـه و نـوور هــه لای تــاقــی یه ن                    نــه ریــزی مــن دا ، بــه رقــش بـاقـی یــــه ن

 

مـه عـدوومی ! سـه رشار بــه زم دلر یـشی !                    تــا تو یــچ چـون یــاران ، تـه سر یـع نـه کیشی

 

نـــه گــری وه گــه رده ن ، چــی هانـه ریـت دا                    پــــا نــــه نیـــه ی وه سه ر وجــوود و یــت دا

 

کــه ی مــه شـی نـه سیلک یـاران هـه مده م                   کـــه ی روتبــه ی عالــی مـه وینـی وه چه م

 

هـــه رکــه س تـه وه للـود دووبـاره ش نیـــه ن                     ئــه لبــه ت ســه عـاده ت ستــاره ش نیــه ن

 

هـا نــه ئــه شکـه نجــه ی پــه ستی نــه نگدا                    تــا مــه نـزل گیــرو ســای ســــه نــــــگه دا 

 

گردآورنده: میلاد یوسفی       نوع مطلب : ادبی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

لوقمانی حه کیم

نویسنده :
تاریخ:شنبه 29 آبان 1389-06:54 ب.ظ

            نه سیحه ت نامه و لوقمانی حه کیمی په ی کوره کیش :

 

لوقمان رووه ش که رده کوره کیش و فه رماواش ، روله  :

1- ئه وه ل خوای بژناسه 2- هوشو مه رگی که رو 3-  به جاه و جه لال و مال دل وه ش نه بی 4- قسی به پاو لازماتی که ره 5- هه ره مه نه واچی با قه درت نه شو 6- ئیحترام و دانیشمه ندا گیره 7- ره فیقی پیا خاسا به فرسه ت زانه 8- رازو ویت شایعه نه که ری 9- دوس و به راده ر ته نگنانه ئیمتحان که ره 10- جه پیای بی قابیلی دووری گیره 11- یارو به راده رو رهفیقی ژیر و فامیه هور چنه 12- په ی ئه نجام دای کار وخیری عه جه له که ره 13- روله : ئه گه ر قسی که ری به ده لیل و بورها نو قسی که ره 14- جوانی به فرسه ت زانه 15- جه وه ختو جوانینه کارو هه روی دونیا که ره 16- چه نی دوس و دوژمنی روو وه ش به 17-  قه درو ئه یاو تا ته یت زانه 18- ماموستا و موعه للیمی جه تاته فه رزته ر زانه 19- خه رج به ئه نازه و ده خلی که ره 20- حورمه تو فه قیر و هه ژار و غه ریب و میمانی گیره 21- هوشت ده مو زوانیتو بو 22- وه رزش که ره 23- بیهداشت ره عایه ت که ره 24- نه زافه ت نموونه و لیاقه ت و توین 25- شه وینه نه رم و یواش قسی که ره 26- به که م وارده ی و که م ووته ی عاده ت که ره ...

میرزای هورامینوع مطلب : ادبی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ورزش و دیابت

نویسنده :
تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1389-01:51 ق.ظ

 اگر شما دیابت دارید یکی از بهترین چیزهایی که برای شما لازم است فعالیت است . یک برنامه ورزشی منظم و ممتد می تواند قند بدن شما را تثبیت کند ، نیاز به دارو و انسولین را کاهش می دهد و تغییرات وزن را کنترل می کند. دیابت خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهد اما ورزش آنرا پائین می آورد . مهمتر از همه اینکه ورزش کمک می کند تا از زندگی لذت بیشتری ببریم . البته قبل از شروع به ورزش باید با پزشک خود مشورت کرده و وضعیت بیماری خود را برای وی توضیح دهیم . ممکن است پزشک مربوطه یک ورزش فیزیکی کامل و فرح بخش را به شما توصیه نماید . شما ممکن است به یک تست ورزش برای ارزیابی عملکرد قلب خود نیاز داشته باشید تا بهترین ورزش برای شما تعیین شود . فعالیتها : فعالیتهایی که به احتمال زیاد به کاهش ریسک بیماریهای قلبی و کنترل دیابت کمک می کنند عبارتند از : فعالیتهای هوازی مانند : قدم زدن ، راهپیمایی آهسته، دوچرخه سورای یا شنا کردن که البته با شدت و اندازه کافی در حد بالا رفتن ضربان و بیشتر شدن تنفس صورت میگیرد . شما بیشترین استفاده را از این ورزشها زمانی کسب خواهید کرد که هر کدام از این فعالیتها را به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر و ۳ بار در هفته انجام دهید . بعلاوه ورزشهای قدرتی ( مانند وزنه برداری ) هم به تناسب اندام و سلامت قلب شما کمک می کند . اگر شما هیچگونه فعالیتی نداشته اید باید این برنامه به آرامی و آهسته شروع نمائید . مثلاً‌ با ۵ دقیقه در روز پیاده روی در یک محل آرام و راحت و سپس افزایش سرعت و مدت قدم زدن زمانی که احساس کردید قوی تر شده اید . بخاطر داشته باشید که بعضی فعالیتها از هیچی بهتر است . فعالیتهای فیزیکی که می تواند روزانه انجام گیرد مثل بالا رفتن از پله بجای آسانسور ، پارک نمودن وسیله نقلیه خود دور از محل کار و پیاده رفتن تا محل کار که اینها می تواند رضایتبخش باشد .

چه ورزشی را انتخاب کنیم ؟

باید ورزشی را انتخاب کرد که از انجام آن احساس لذت می کنیم اما بعضی از ورزشها ممکن است مناسب نباشند . اگر شما احساس سرگیجه یا سبکی سر می کنید هنگامی که در حالت عمودی قرار دارید و یا در حال شنا کردن و یا دوچرخه سواری هستید بهتر است بجای آن ورزش آهسته راهپیمایی نمائید و یا قدم بزنید . افرادی که رتینوپاتی دیابتی دارند باید از ورزشهایی که بطور واضح فشارخون را بالا می برند ( مانند وزنه برداری ) اجتناب نمایند . اگر دچار کاهش حس در پاها هستید باید مراقبت ویژه از پاهای خود بعمل آورید و یک پوشش مناسب برای پا انتخاب کنید و ورزشهایی را انتخاب کنید که به پاهای شما فشار کمتری می آورد . ( مانند دوچرخه سواری ، شنا ، پارو زدن ) که از قدم زدن بهتر می باشد . فعالیتهایی مثل صخره نوردی و یا غواصی بعلت احتمال کاهش قند ( هیپوگلسیمی ) ممکن است خطرناک باشد . وزنه برداری می تواند مکمل رضایتبخشی در کنار فعالیتها باشد . برای بیشتر افرادی که دیابت دارند استفاده از وزنه های سبک ولی به تعداد دفعات بیشتر بر استفاده از وزنه های سنگ و تعداد تمرینات کم ارجحیت دارد . « نکات ایمنی » پیشگیری از آسیب دیدن بوسیله گرم کردن بدن به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه با فعالیتهای متوسط و کششی و هم چنین انجام این کار ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از ورزش کردن ، قدم زدن در یک محیط مناسب راه خوبی برای گرم کردن بدن است . ورزش روی سوخت و ساز بدن تأثیر گذاشته و برای مثال سرعت سوختن قند در بدن برای تولید انرژی را افزایش می دهد . اما شما باید یک برنامه ریزی منظم و مرتب داشته باشید و پله به پله پیش روید که در این زمینه پزشک شما می تواند شما را کمک کند .
 قبل از شروع به ورزش باید موارد زیر را انجام دهید :

اندازه گیری قند خون قبل و بعد از فعالیت و هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در طول ورزشهای طولانی ( بسیاری از فعالیتها ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری انرژی در ساعت مصرف می کنند ) اگر قند خون شما زیر ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد یک خوراک سرپائی حاوی ۲۰ تا ۳۰ گرم کربوهیدرات قبل از شروع ورزش مصرف نمائید . اگر قند خون شما بالاست ( بالای ۲۵۰ در افراد دیابتی نوع ۲ یا بالی ۲۰۰ برای افراد نوع ۱ ) باید ورزش را تا هنگام پائین آمدن قند خون به تعویق انداخت.

شناختن علائم و نشانه های پائین افتادن قند خون برای مثال ( سرگیجه تعریق – لرز – دوبینی ) و خوردن مقداری خوراک حاوی کربوهیدارت هنگامی که این اتفاق حادث می شود .

  شروع ورزش ۱ تا ۲ ساعت بعد از غذا خوردن

دوری کردن از ورزش در زمانی که اوج فعالیت انسولین می باشد . ورزش صبحگاهی مناسب است افرادی که دارای دیابت نوع ۱ هستند باید از ورزش هنگام عصر تا آنجا که ممکن است پرهیز کنند .

تنظیم کردن مقدار مصرف انسولین در صورتی که ضرورت داشته باشد ( که در این مورد باید به توصیه های پزشک خود عمل کرد اما این معمولاً به معنی کاهش مقدار انسولین کوتاه اثر قبل از ورزش می باشد .

افرادی که قرص های خوراکی ضد دیابت استفاده می کنند باید با پزشک خود مشورت نمایند .

بعد از ورزشهای سخت و طولانی شما ممکن است به کربوهیدارت اضافه تری در ۲۴ ساعت برای جایگزینی کربوهیدرات سوخته شده نیاز داشته باشیم به ذهن خود بسپارید که ۵۵۰ گرم کربوهیدارت برای جایگزینی و جبران سطح گلیکوژن بعد از فعالیتهای مصرف کننده گلیکوژن مانند دو استقامت یا دوچرخه سواری لازم است بنا براین از هیپوگلسیمی ( کاهش قند خون ) تاخیری بر حذر باشید .

نوشیدن مایع فراوان : حدود ۲ ساعت قبل از ورزش و هم چنین بعد از ورزش برای جایگزینی آبی که از طریق تعریق در طول ورزش طولانی دفع شده است .

پوشیدن کفش مناسب ، که دارای یک لایه نرم باشد و از نظر طول و پهنا به انگشتان فشار نیاورد و پا کاملاً‌ راحت باشد . جورابها نیز باید مناسب انتخاب شده و رطوبت پا را گرفته و پاها را خشک نگهدارد .

استفاده کردن از یک دستبند و یا برچسب شناسائی که به آسانی قابل دیدن باشد .

دانش و آگهی شخص از چگونگی پاسخ قند خون بدنش به ورزش

ورزش را مفرح و با علاقه انجام دهید . اگر قصد دارید که ورزشها را به خوبی انجام دهید باید آنها را با لذت و کیف انجام ندهید نه بصورت تحمیلی . بسیاری از افراد از اینکه با دوستشان و یا یک گروه از مردم به ورزش بپردازند احساس لذت می کنند . یافتن یک محل لذت بخش و مناسب برای ورزش نیز شما را با انگیره می سازد . سعی کنید که وسیله نقلیه خود را در نزدیکی محل کار پارک کنید و قدم بزنید و یا اینکه یک محل ورزشی جذاب و سالم را انتخاب کنید . اگر برنامه شما فشرده است ورزش خود را پربارتر سازید : دوچرخه خود را متوقف کرده و روزنامه خود را مطالعه نمائید ویا در جلوی تلویزیوین به ورزش بپردازید تا گزارشهای اقتصادی را نیز گوش دهید و به یاد داشته باشید که ورزش یک راه لذت بردن از زندگی است . 

منبع :
متن از elmiran1.mihanblog.ir


نوع مطلب : علمی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چه ورزشی برای زانو درد خوب است ؟

نویسنده :
تاریخ:یکشنبه 23 آبان 1389-07:09 ب.ظ

 

ورزش هایی که برای شما مفید هستند:
شنا كردن اولین گزینه پزشكان است.شنا به جز شنای كرال پشت،برای زانوها بسیار مفید است. علاوه بر شنا می‌‌توان در قسمت كم عمق استخر قرار گرفته و به مدت 15 دقیقه در مسیر عرض استخر راه رفت.این كار موجب می‌‌شود بدون وارد آمدن فشار بر مفصل زانوی مبتلا به آرتروز، عضلات اطراف زانو تقویت شود تا وزن اندام‌های فوقانی به زانو وارد نیاید.البته امكان این ورزش همیشه مهیا نیست.دومین گزینه پیاده‌روی است.پیاده‌روی فشار زیادی بر زانوها وارد نمی‌كند. پیاده‌روی سریع،اگر قبلا آسیبی در زانوهایتان نداشته‌اید،مشكلی ندارد.اما به زانوهای معیوب آسیب می‌رساند.دوچرخه‌سواری نیز بر روی زانوها فشار زیادی وارد نمی‌كند.به‌طور كلی هرگونه فعالیتی كه فشار كمی بر زانوها وارد كند و یا فعالیت‌هایی كه در آنها شما مجبور نیستید به‌سرعت تغییر جهت بدهید،برای زانوها مشكل‌ساز نیستند.

 

ورزش هایی که برای شما مضر هستند:
هر ورزشی كه مستلزم خم‌كردن شدید زانوها باشد می‌تواند به زانو صدمه بزند.اگر خم كردن به‌همراه بلندكردن وزنه باشند،فشار مضاعفی به زانوها وارد می‌كند و می‌تواند به زانو آسیب برساند.با این تعریف فعالیت‌های ورزشی كه در آنها خم می‌شوید یا می‌پرید،مثل بسكتبال و فوتبال برای زانوها مضرند.ورزش‌هایی كه در آن حركت‌های خم‌شدن زانوها و فرودآمدن روی پاها به دفعات زیاد انجام می‌شود نیز برای زانوها مضر هستند،تنیس،بدمینتون و فوتبال از این دسته ورزش‌ها محسوب می‌شوند.طناب‌زدن جزء موارد استثنایی است كه به رغم پریدن آسیبی به زانو وارد نمی‌كند.ورزش‌هایی كه در آنها فرد می‌پرد،فرود می‌آید یا در حال دویدن به‌طور ناگهانی تغییر مسیر می‌دهد،فشار خیلی زیادی  روی زانوها وارد می‌كند كه ممكن است منجر به آسیب‌ به رباط‌های زانو و به‌خصوص رباط صلیبی قدامی شوند.حتی مقادیر كم این فعالیت‌های ورزشی نیز می‌توانند باعث آسیب به غضروف یا منیسك‌های زانو كه از غضروف آن محافظت می‌كنند، بشود.توجه داشته باشید ورزشكاران حرفه‌ای با گذراندن دوران بدن سازی و تقویت عضلات پا احتمال آسیب دیدگی را كاهش می‌دهند ضمن این‌كه قبل از شروع ورزش نیز بدن خود را بطور اصولی و مناسب گرم می‌كنند، برای همین است كه میزان آسیب در آنها كمتر است، ورزشكاران آماتوریست كه مثلا فوتبال بازی می‌كنند.

 

ورزش اختصاصی :
با چند ورزش می‌‌توان عضلات زانو را به طور اختصاصی تقویت كرد.یكی از این ورزش‌ها،این است كه روی زمین بنشینند و پای خود را دراز كنند و به حالتی قرار گیرند كه به مفصل‌‌شان فشاری وارد نیاید سپس به حالت در جا عضله جلوی ران خود را منقبض كنند و تا 10 شماره به همین حالت نگه دارند.می‌‌توان برای مثال،صبح سه بار،ظهر سه بار و شب هم سه بار این كار را انجام دهید. البته در روزهای ابتدایی بهتر است زیاد به اندام‌های‌شان فشار وارد نیاورید و به تدریج و به صورت هفته‌ای یك بار،شدت یا مدت تمرین را به مقدار 10 تا 20 درصد افزایش دهید.این نوع ورزش برای عضله چهار سر ران یا جلوی ران است.برای پشت ران هم می‌‌توان عضله پشت ران را منقبض كرد و به طور مشابه با تعداد و مدت گفته شده عمل كرد.

 منبع:jamejamonline.irنوع مطلب : علمی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

6 دشمن ستون فقرات!

نویسنده :
تاریخ:یکشنبه 23 آبان 1389-06:40 ب.ظ

ستون فقرات شما 6 دشمن دارد!1- شکم بزرگ:
در این حالت، چون تعادل انحنای کمری یا لوردوز به هم می‌خورد ستون مهره‌ها ناچار است انحنای مهره‌های سینه‌ای یا کیفوز را بیشتر کند و همین امر به گودی زیاد کمر، قوز پشتی و بر هم خوردن راستای قرار گرفتن سر و انحنای گردنی منجر می‌شود و درد ایجاد می‌شود.


2- بد خوابیدن:
وقتی اصول صحیح خواب را رعایت نمی‌کنید می‌بینید که صبح روز بعد از شدت درد قادر به بلند شدن نیستید. بهتر است به پهلو بخوابید و بالش شما فاصله شانه تا سر را پر کند. اگر به پشت بخوابید، قوس گردنی شما در صورت مناسب نبودن بالش به جای تمایل به عقب، به جلو می‌آید و آرتروز گردنی و درد ایجاد می‌شود. بدون بالش خوابیدن یا بالش کوتاه همان‌قدر بد هستند که انتخاب بالش بلند. دمر هم نخوابید و اگر مجبورید یک بالش زیر شکم و لگن خود بگذارید تا گودی کمرتان زیاد نشود و محل اتصال مهره آخر کمر به باسن دردناک نشود. تشک شما نباید زیادی نرم یا زیادی سفت باشد.

3- بغل کردن بچه‌ها :
بستن حامل‌هایی که بچه‌ها را در آن می‌گذارید به ستون مهره شما فشار می‌آورد. اگر می‌خواهید فرزندتان را بغل کنید او را به پهلو تکیه بدهید، یعنی یک پایش جلو و پای دیگر بچه عقب باشد تا وزن او به پهلویتان وارد شود.

4- نشستن چهار زانو یا دو زانو:
راجع به اصول صحیح نشستن قبلا صحبت کرده‌ایم. وقتی چهار زانو یا دو زانو می‌نشینید باعث تخریب غضروف خود می‌شوید. روی صندلی استاندارد بنشینید و زاویه 120 درجه را رعایت کنید. قوز به جلو (زاویه کمتر از 90) و یا عمود نشستن راستاها را به هم می‌زند و بدن ما سعی می‌کند به عضلات منطقه فشار بیاورد تا در حد ممکن راستاهای طبیعی را حفظ کنند و همین عامل، درد را به وجود می‌آورد. پا، باسن، پشت و کتف
شما باید نقاط تماس هنگام نشستن صحیح باشند.
 
5- ایستادن طولانی:
معمولا به دلیل وجود شکم برآمده در چاق‌ها و یا عضلات ضعیف کمری در لاغرها و از همه بدتر عدم رعایت اصول صحیح ایستادن، به دنبال طولانی ایستادن دردها شروع می‌شوند. وقتی می‌ایستید باید یک پا جلوتر از دیگری باشد و پای دیگر 15 سانتی‌متر بالاتر باشد تا فشار وزن‌تان عملا تقسیم شود. پاها را مرتب با حفظ همین 15 سانتی‌متر از زانو خم کنید تا لوردوز کمری زیاد نشود و درد و خستگی به وجود نیاید. در بعضی مشاغل، داشتن زیرپایی الزامی است.

6- بلند کردن جسم سنگین:
رعایت اصول بلند کردن اجسام مهم است. جسم را با دست بگیرید. یک پا اهرم و پای دیگر جلو باشد. دست‌ها به بدن چسبیده باشد و از راستای دست‌ها نیرو بگیرید نه از کمرتان .
در مطالب آینده روش های صحیح خوابیدن را بررسی می کنیم...
 
 


نوع مطلب : علمی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حج واقعی کدام است؟

نویسنده :
تاریخ:شنبه 22 آبان 1389-06:13 ب.ظ

لبیک اللهم لبیک إن الحمد و النعمة لک و الملک لا شریک لک
(اللهم اغفرللحاج و لمن استغفرله الحاج)

به بهانه فر ا رسیدن موسم حج مناسب است قدری پیرامون حج و جایگاه آن در میان شعائر بزرگ دینى مان سخن بگویىم. حج عوام قصد کوی دوست است و حج خواص میل روی دوست.
کعبه ی گل محل طواف خلایق و کعبه ی دل مطاف الطاف خالق است. آن مقصد زوار است و این مهبط انوار. آنجا خانه است و اینجا خداوند خانه.


ای قوم به حج رفته کجائید کجائید
معشوق همین جاست بیائید بیائید

صد بار از آن راه بدان خانه برفتید
یک بار از این راه بدین خانه درآیید

ای درویش حج خانه ی خلیل آسان است اما حج حرم جلیل کار شیرمردان است
ولکل عمل رجال ...

کعبه ی مردان نه از آب و گل است
طالب دل شو که بیت الله دل است

حج ترجمه آشکار عبودیت و استعانت به درگاه خداوند است او که نعم المولی (بهترین معبود) و نعم النصیر (بهترین معین و یاور ) است. حج تمرین اعتصام و تمسک جستن به مولایی است که همو مولاست و دیگران هیچ.
حج تمرین بندگی و اصلاح موضع گیری هاست. تمرین با هم بودن و برای هم بودن است. تمرین از خود موجود فاصله گرفتن و به خود مطلوب رسیدن است. تمرین فرار از ظلمات و رفتن به سوی نور واحد است. تمرین اطاعت و فرمانبرداری و دور ی از گناه است. تمرین از خود بریدن و به خدا پیوستن است. چه زیباست هنگامی که پروانه وار و عاشقانه به دور یار گشتن، به سوی یار رفتن، از او خواستن و طلب کردن، بخاطر او گریستن و از همه کس و همه چیز بریدن، چه زیباست معشوق و محبوب واقعی را یافتن و از خود مرکزی و خود محوری فاصله گرفتن و خدامرکز و خدامحور شدن. بله حج تمرین از صفر گریختن و به یک رسیدن است. این یک، همان یک است که همه در مقابل او هیچ هستند.
یکی هست و هیچ نیست جز او
وحده لااله الا هو

در حج همه آمده اند تا به خدا بگویند ما بنده ی توایم، آمده اند تا آینه دل را با جلای ذوالجلال جلاء و صیقل دهند، آمده اند تا معنی جدید و تازه ای برای زندگی بیابند و آمده اند تا از اغیار ببرند و به یار به پیوندند. آمده اند تا از قید داشتن ها برهند و به بودن ها برسند. آیا هر داشتن و برخوردار شدنی ارزش آن را دارد که بودن و هستی و کیان خود را برایش قربانی کنیم؟
قربانی کردن داشتن ها و برخورداریها برای رسیدن به بودن ها و اصالت ها پیام نهایی حج است و این همان حق تقوی است که فلسفه حج را معنا می کند. در حج می آموزیم که مانند ابراهیم بخواهیم، خواستنی که به ما عروج و کمال و توسعه شخصیتی ببخشد.می آموزیم که کام دل وآرزوى جان بخواهیم. حج تمرین اهل سوز و ساز شدن است. سوختنی که ساختن به دنبال دارد ارزشمند است و این سوز و سازها در ىکاىک مناسک حج از احرام و طواف گرفته تا سعی بین صفا و مروه و وقوف در عرفه و حلق و تقصیر اشکار است. با پوشیدن احرام تصمیم می گیریم که اهل سوز شویم و با خروج از احرام باید ساختن را آغاز کنیم. در طواف اهل سوز شدن را تمرین می کنیم و از او می خواهیم که این سوز را در ما تداوم بخشد و ساختن بعد از طواف در گرو حرکت کردن بر مدار و مرکز اوست. در سعی بین صفا و مروه از سوز و گداز هاجر یاد می کنیم و اهل صفا می شویم و به شکرانه اهل صفا شدن در مروه با حلق یا تقصیر آماده ی ساختن می شویم و در عرفات به معرفتی می رسیم که سوز خود را آگاهانه گردانیم و با سوختن عهد و پیمان ساختن را با خداوند تجدید کنیم. معرفتی که از اعتراف بر گناه و تقصیر حاصل میشود محرک منبع فیاض مغفرت و رحمت پروردگار است. در عرفات می آموزیم راه و رسم سوختن و ساختن ایثارگرانه را، می آموزیم که باید اهل عرفات شویم چون الحج عرفه بله عرفه نوروز حج است و چه روزی باشکوه تر و تازه تر و پربارتر و سازنده تر از عرفه، عرفه در حج مانند شب قدر در رمضان است و اگر قدر شب قدر دانسته شود سبب مغفرت همه گناهان می شود.
عرفه نیر این چنین است و به فرموده پیامبر وارد در حدیث صحیح که امام مسلم روایت کرده: یکفر السنه الماضیه و الباقیه گناهان یک سال قبل و بعد را می پوشاند و بهترین روز سال است چرا که در حدیث دیگر وارد است:"مامن یوم اکثر من ان یعتق الله فیه عبدا من النار من یوم عرفه" هیچ روزی نیست که بیشتر از روز عرفه خداوند بندگان را از آتش جهنم آزاد کند.
به دنبال ماه مبارک رمضان عید فطر و شکفتن و بازگشت به فطرت و به شکلی تولدی دوباره را برای انسانها شاهدیم و به دنبال روز عرفه، عید قربان و بازگشت به خویشتن خویش و راه و رسم قربانی و تقرب و نزدیک شدن به خداوند را می آموزیم. پس عید فطر و عید قربان هر دو به نوعی تولد دوباره ی انسان را رقم می زنند.
کوتاه سخن اینکه حج جامع همه ی عبادات است یعنی نماز است، روزه است، زکات است و رسیدن به مقام قرب الهی است، قربی که در صدق و صفا و وفای ابراهیم و هاجر و اسماعیل خود را می نمایاند و اگر کسی اهل صدق و صفا و وفا نشود حج نکرده است. باشد که بتوانیم در روزهای آغازین ذی الحجه اگر چه توفیق انجام این عبادت بزرگ را با حجاج بیت الله الحرام پیدا نکرده ایم اما دلمان را به خدا بدهیم و با کثرت عبادات در روزها و شب های دهه ى آغاز ین ذی الحجه و احیاء روزه ی روز عرفه (روز نهم ذی الحجه) با حجاج بیت الله الحرام همراه شویم و در روز دهم عیدقربان را عید بندگی و قربانی کردن هر چه که مانع بندگی است بگردانیم.

مترس از جانفشانی چون طریق عشق می پویی
چو اسماعیل باید سر نهادن روز قربانی

والسلام علینا و على عبادالله الصالحین
دکتر محمود ویسینوع مطلب : دینی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

غار قوری قلعه

نویسنده :
تاریخ:دوشنبه 17 آبان 1389-07:25 ب.ظ

قوری قلعه غار شگفتی و زیبایی

یكی از مكان هایی كه اعجاز الهی و شگفتی طبیعت را در مقابل دیدگان آدمی تجسم می كند، غار «قوری قلعه» است كه در فاصله ۸۷ كیلومتری كرمانشاه و در ۲۵ كیلومتری نرسیده به شهر پاوه قرار دارد.

 

 

كردها در سرزمین اعجاز و تاریخ و تمدن زیست دارند و اورامانات از آن مناطقی است كه در آن واژه های شگفتی زیبایی و تاریخ را می توان احساس و به معنای كامل درك كرد.

یكی از مكان هایی كه اعجاز الهی و شگفتی طبیعت را در مقابل دیدگان آدمی تجسم می كند، غار «قوری قلعه» است كه در فاصله ۸۷ كیلومتری كرمانشاه و در ۲۵ كیلومتری نرسیده به شهر پاوه قرار دارد. قرار گرفتن روستایی به همین نام در كنار غار، اساس وجه تسمیه آن است كه آن هم گفته می شود، شكل جوی حاكم بر روستا شبیه قوری است.

عده ای نیز بر این عقیده اند گور قلعه ای (گورگبرها) كه غیر مسلمان ها در آنجا دفن شده اند، وجود دارد. به باوری دیگر «قوری قلعه» به قلعه ای گلی اتلاق می شود كه روی تپه ای مشرف به این روستا كه در دوران یزگرد سوم بنا شد قرار دارد و نهایتا عده ای كه كمتر احتمال صحت آن می رود معتقدند تركی به معنای قلعه خشك است.

به هر حال قوری قلعه را با نام هایی چون گوركه بغژ بنیا غار بی انتها، دره مردانیا دره غارها و ... می شناسند و امروزه ...


ادامه مطلب

نوع مطلب : فرهنگی و اجتماعی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شهر تاریخی و زیبای پاوه

نویسنده :
تاریخ:یکشنبه 16 آبان 1389-06:41 ب.ظ

شهر تاریخی و زیبای پاوه

موقعیت جغرافیایی شهر پاوه

پاوه یکی از شهرهای شمالی استان کرمانشاه و مرکز شهرستان پاوه‌ می‌باشد. شهرستان پاوه یکی از 13شهرستان استان کرمانشاه است كه از شمال به استان كردستان، از جنوب به شهرستان جوانرود، از باختر به مرز ایران و عراق و از خاور به استان كردستان محدود می‌گردد. شهر زیبا و تاریخی پاوه با قدمت تاریخی بیش از 3 هزار سال، به فاصله 112 کیلومتری از مــرکز استان و 45 کیلومتری تا نقطه صفر مرزی قرار داشته و جمعیتی بالغ بر 22000 نفر دارد.

سازه‌ها و منازل مسكونی در این شهر به گونه‌ای طراحی شده است كه در بیش‌تر موارد پشت‌بام خانه‌ای كه در ارتفاع كم‌تری از دامنه كوه ساخته شده است حیاط منزلی است كه چند متر بالاتر ساخته شده است. به همین دلیل پاوه را شهر "هزار ماسوله" می‌نامند.

شهر تاریخی و زیبای پاوه

سازمان كنونی شهر پاوه و بافت محلات موجود آن نتیجه تغییر شكل هسته قدیمی شهر و رشد آن طی ربع قرن اخیر است؛ البته عمده تغییرات این شهر طی سال‌های اخیر صورت گرفته ‌است.

 

آب و هوای پاوه

منطقه‌ای که‌ پاوه‌ در آن واقع شده، بسیار خوش آب و هوا بوده و در کنار کوهستان اورامانات (در میان دو کوه شاهو و آتش‌کده) بنا گردیده است.

آب و هوای منطقه نسبتا سرد، مایل به اعتدال و نیمه مرطوب می‌باشد. هم‌چنین وجود چشمه‌های فراوان، آب‌های روان، همراه با جنگل‌ها، مراتع و باغات سرسبز جلوه خاص و زیبایی به این منطقه بخشیده است.

شهر تاریخی و زیبای پاوه

گویش در منطقه پاوه

مردم این منطقه‌ به‌ گویش اورامی، از زبان کردی تکلم می‌کنند که‌ یکی از زبان‌های باستانی ایران بوده و کتاب اوستا که کتاب مقدس زرتشت است به این زبان نگاشته شده است؛ به همین دلیل است كه این منطقه را در گذشته «اورامانات» می‌نامیدند.

 

وجه تسمیه پاوه

نام پاوه را به "پاوه" سردار یزدگرد سوم (آخرین پادشاه ساسانی) منسوب می‌دانند كه جهت جلب حمایت كردها، روانه این ناحیه ‌شد و مورد احترام اهالی قرار گرفت. بعدها به خاطر تجلیل از آن سردار، این ناحیه را پاوه نامیدند. "قلعه دژ" و "پاسگه" نیز كه هنوز در پاوه وجود دارند بازمانده و باروی عهد آن سردار است. ظاهرا در محلی نزدیك پاوه كه اكنون "جنگاه" نامیده می‌شود، مردم پاوه با سعد وقاص (سردار سپاه عربان در نبرد قادسیه) جنگیده‌اند.

 

قابلیت‌های گردشگری پاوه

شهرستان پاوه و منطقه اورامانات به دلیل داشتن جاذبه‌های فراوان طبیعی و تاریخی، قابلیت جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را داشته و از پتانسیل‌های خوبی در این زمینه برخوردار می‌باشد.

شهر تاریخی و زیبای پاوه

از دیدنی‌های این منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

کوه‌های سر به فلک کشیده، جنگل و طبیعتی زیبا، دیدنی و فرح بخش.

غارهای دیدنی و وسیع، مانند غار قوری ‌قلعه (بزرگ‌ترین غار آبی آسیا و جز شكیل‌ترین غارهای جهان)

رودخانه بزرگ سیروان و دره‌های عمیق امتداد آب این رودخانه.

چشمه بزرگ آب معدنی بل "منصوب به یكی از خدایان آب" که محل خروج این آب جایی زیبا و دیدنی است.

آثار باستانی نظیر باقی‌مانده دومین آتشکده‌ی ایران در دوره پیامبر زردشت که 750 سال قبل از اسلام فعال بوده است.

صنایع دستی بی‌نظیر مانند: چوخه و رانک (لباس مردانه)، کلاش (گیوه)، نمدمالی، گلیم و جاجیم‌بافی، فرنجی‌سازی و فرش‌بافی.

هم‌چنین از محصولات صادراتی شهرستان پاوه می‌توان به گردو، بادام، انگور، انجیر‌، فرآورده های دامی و... اشاره كرد.نوع مطلب : فرهنگی و اجتماعی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic