ماموستا هژار

نویسنده :
تاریخ:سه شنبه 24 خرداد 1390-04:45 ب.ظ

     سایت آپلود عکس و آپلود سنتر فایل ایران بلاگ

نویسنده، محقق، مترجم و شاعر نامدار، استاد عبدالرحمن شرفكندی مشهور و متخلص به «هه ژار» به سال 1300 ه.ش در شرفکند مهاباد و در خانواده‌ای متدین و شهیر دیده به جهان گشود.

وی در سن پنج‌سالگی الفبا و قرآن را نزد پدر خویش حاجی ملا محمد فرا گرفت، سپس وارد مكتب خانه شد و از حضور تنی چند از مدرسان علوم اسلامی آن زمان كسب فیض نمود.

او براى نخستین بار در روستاى شرفكند (بین مهاباد- بوكان) اقدام به تأسیس و تدریس علوم شریعت اسلامى به زبان كردى نمود و طلبه‏هاى دارالعلوم خود را به نوشتن و خواندن متون كردى به ویژه علوم اسلامى و تعلیمات دینى به زبان كردى ترغیب كرد.

 

بازدیدكنندگان گرامی برای مطالعه كامل متن، به ادامه مطلب مراجعه نمایید...


ادامه مطلب

نوع مطلب : فرهنگی و اجتماعی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معرفی چند دانشمند مسلمان ایرانی

نویسنده :
تاریخ:شنبه 14 خرداد 1390-06:31 ب.ظ

جابربن حیان
وی در حدود 100 سال پس از هجرت به احتمال زیاد در طوس به دنیا آمد و در بغداد كیمیاگر دربار هارون الرشید شد وی همواره در این اندیشه بود كه فلزات كم ارزش مانند مس و سرب را به طلا تبدیل كند او گر چه در این كار توفیقی نیافت ولیكن پایه گذار شیمی تجربی شد.
آثار جابر...
از جابر نیز كتاب هایی به زبان های اروپایی منتشر شده است كه اصل عربی آن موجود نیست. مهم ترین كتاب های معروف جابر ابن حیان مجموعه 112 جلدی است كه موضوعات آن عبارتند از: فیزیک، مکانیک، فلسفه، طب و كیمیا.
 
محمد بن موسی خوارزمی
وی در سال 159 هجری در خوارزم به دنیا آمد. او نخستین ریاضی دان برجسته دنیای اسلام است كه در بیت الحكمه پرورش یافت و برای كسب علوم هندی به هندوستان سفر كرد. در این سفر با اعداد ارقم هندی آشنا شد و آن ها را در كتاب خود به كار برد. پس از ترجمه كتاب جذر مقابله به زبان لاتین انقلابی در علم ریاضی به وجود آمد . آثار خوارزمی: كتاب الجذر مقابله خوارزمی نخستین تالیف اسلامی در علم جبر بود. این كتاب با نام الگوریتم به لاتین ترجمه شد و نام لگاریتم را از نام او بر رشته ای از علم حساب كه خود كاشف آن است گذاشتند. كتاب دیگر وی در علم جغرافیاست.
 
ابوبكر محمد زكریای رازی
 وی در سال 258 هجری قمری در ری زاده شد و در سال 339 در همان شهر در گذشت. او كیمیاگر، فیزیكدان و بزرگ ترین پزشك بالینی جهان بود. وی را با جالینوس و ابن سینا مقایسه كرده­اند. رازی از دانش پیشینیان بهره بسیار برد و كتاب هایش از نوشته های جالینوس و سقراط مایه دارد. گفته اند هنگامی كه مأموریت یافت در بغداد بیمارستانی بنا كند، برای تعیین مناسب ترین محل دستور داد گوسفندی را بكشند و گوشت آن را به قطعاتی تقسیم كنند و هر یك از قطعات را در یكی از محله های شهر در ارتفاع مشخصی از زمین بیاویزند. رازی پس از سه روز گوشت ها را جمع آوری كرد آن ها را با هم مقایسه كرد و بیمارستان را در محلی ساخت كه رنگ و بوی گوشت در آن جا كمتر تغییر كرده بود.
آثار رازی
بزرگ ترین تالیف پزشكی او الحاوی است. این كتاب حجیم ترین اثر اسلامی در طب است. ترجمه رساله آبله و سرخك و ی (مقاله فی جدری والحصبه) تا قرون جدید مورد استفاده مدارس طب مغرب زمین بود.
 
ابن سینا
ابوعلی سینا در سال 370 هجری در افشنه در روستای بخارا به دنیا آمد و در سال 428 در همدان دیده از جهان بست. او بزرگ ترین فیلسوف – دانشمند اسلام است و در 16 سالگی به طبابت پرداخت و در 18 سالگی بر همه علوم زمان خویش مسلط شد. او مدتی از دست ماموران سلطان محمود غزنوی آواره بود و بخشی از زندگی خویش را در وزارت حكمرانان آل بویه گذراند. آثار ابن سینا: وی 250 اثر با حجم های مختلف نوشت. بعضی از آن ها را بر پشت اسب در هنگام سفر املاء حجی كرد و دیگران نوشتند از میان كتاب های بسیار معروف او قانون در طب است. كتاب شفاء دایره المعارف عظیمی است در ریاضی، منطق، فیزیك و موسیقی كه قسمتی از آن در قرن ششم هجری به لاتین ترجمه شده است .
 
ابوریحان بیرونی
 وی در سال362 ه-ق در خوارزم به دنیا آمد و او از لحظه تولد تا دم مرگ از یادگیری غافل نماند. بیرونی همراه سلطان محمود به سفر هندوستان رفت و برای آن كه به فرهنگ غنی آن سرزمین دست یابد زبان (سانسكریت) را آموخت. ارمغان این سفر ماللهند است كه گزارشی است درباره رسوم و مذهب در هندوستان.
آثار بیرونی
 حدود 180 اثر نوشته شده به ابوریحان نسبت داده می شود. كتاب آثارالبقایه از جشن ها و گاه شماری و رسوم ملل مختلف سخن می گوید. قانون مسعودی وی در نجوم تألیف شده است. كتاب (التفهیم لاوائل صناعه التنحیم) او را در نشر علمی زبان فارسی یگانه دانسته اند.
 
عمر خیام
حكیم عمر خیام در سال 429 یا 440 هجری در نیشابور به دنیا آمد. خیام ریاضی دان بزرگ و منجمی مبتكر و شاعری بی مانند بود. اگر چه وی را به رباعیات نغزش می شناسند لیكن بزرگ ترین ریاضی دان هزاره بعد از میلاد است. كتاب جبر او حاوی حل هندسی و جبری معادله درجه دوم طبقه بندی معادله درجه سوم است. بسط دو جمله­ای (a+b) از جمله كارهای اوست. جالب ترین كار خیام اصلاح تقویم است. این تقویم كه به نام تقویم جلالی یا تقویم ملكی معروف است نسبت به تقومی كه پنج قرن بعد در اروپا اصلاح و رایج شد (تقویم گری گوری) كاملتر است.
آثار خیام
از خیام 12 اثر علمی و فلسفی به جا مانده است. مهم ترین اثر او در جبر است (رساله فی البراهین الجبر و المقابله) كه در سال 1851 میلادی به زبان فرانسه منتشر شد. ترجمه فارسی این اثر در سال 1339 شمسی توسط مرحوم دكتر غلامحسین مصاحب تحت عنوان حكیم عمر خیام به عنوان عالم جبر در ایران چاپ و منتشر شد. رباعیات خیام نیاز به معرفی ندارد.
 
منبع: اسفندیار معتمدی، نامداران علم، نشر مهاجر، تهران 1380


نوع مطلب : علمی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حركات اصلاحی

نویسنده :
تاریخ:شنبه 7 خرداد 1390-09:24 ق.ظ

سایت آپلود عکس و آپلود سنتر فایل ایران بلاگ

چقدر به وضعیت و شکل ظاهری اندام و اعضای بدنتان توجه می کنید؟

آیا هرگز با دقت از نوک پا تا فرق سر خود را نگاه کرده اید؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که خیلی از کمردردها ، زانودردها و ... ممکن است ناشی از وضعیت های غلط حرکتی و عادات نادرست ما باشند؟ و همچنین اگر به موقع و به طور اصولی این عادات غلط برطرف شوند، به راحتی و بدون پرداخت هزینه های سرسام آور عملهای جراحی می توان این ناهنجاری ها را اصلاح کرد؟

افراد به دلیل وضعیت های شغلی وکاری، شیوه های نادرست خوابیدن، استفاده از وسایل به طور غیر اصولی مانند نحوه نشستن نادرست یر روی مبل وصندلی و اجرای حرکات غیر اصولی به طور مستمر و مداوم دارای ناهنجاری هایی می باشند.

به مجموعه حرکات، فعالیت ها و روش های صحیح و اصولی که برای رفع ناهنجاری های جسمانی، عضلانی و ارگانیکی بکار می رود حرکات اصلاحی می گویند.

نظر به این مطلب حرکات اصلاحی یکی از شاخه های مهم و اساسی در  تربیت بدنی محسوب می شود و توجه به آن از هر نظر یک ضروروت است.

موضوع مورد مطالعه در حرکات اصلاحی بررسی ضعف ها و ناهنجاری های اکتسابی سیستم اسکلتی، عضلانی و مفصلی افراد جامعه است. این ناهنجاری ها عموما به دلایلی چون عادات حرکتی نامناسب، فقر حرکتی و شرایط نامناسب محیطی بویژه در دوران کودکی و سنین رشد بروز کرده است که امکان بهبود و اصلاح از طریق حرکات جبرانی و تمرینات کششی و تقویتی وجود دارد.

حرکات اصلاحی برای تشخیص وضعیت های طبیعی و غیر طبیعی، وضعیت بدنی در حالت هایی چون ایستادن راه رفتن، نشستن و نیز وسایل مورد استفاده چون کفش، کیف، عینک، میز و صندلی و ... مطالعه می شود.

پس در یک نتیجه گیری کلی موضوع مورد مطالعه در حرکات اصلاحی بررسی تعادل ساختار فیزیکی انسان و ارائه حرکات و توصیه هایی برای بهبود و کارایی آن است.

گردآورنده: میلاد یوسفینوع مطلب : حرکات اصلاحی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو